Новини

У відповідності до статті 29 Закону України «Про захист населення від...
Вельмишановні викладачі, працівники та студенти Української академії д...
Читати всі новини

Головний редактор видавництва «Веселка», заслужений діяч мистецтв України,
лауреат Шевченківської премії, член спілки письменників України

Народився 11 липня 1940 року в с. Долішнє Залуччя біля стародавнього Снятина на Івано-Франківщині у хліборобській родині.

Рання проба пера переросла згодом у справу всього життя — понад п’ятдесят років Ярема Гоян плідно працює у царині українського слова. Розпочавши творчий шлях журналіста у районній газеті «колгоспник» (тепер — «Голос Покуття»), пройшов велику школу в оволодінні мистецтвом слова: факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка, редакції обласних і республіканських газет. Після закінчення університету служив у війську.

Свою творчість Ярема Гоян присвячує людям, серед яких виріс, рідній землі, про яку пише з великою любов’ю, передаючи читачеві особисті життєві враження, що глибоко запали в душу. автор повістей та оповідань «Вогні яворові» (1984), «Перстень верховинця» (1989), художніх оповідей «Рушники» (1975) і «Славичі» (1979), краєзнавчих книжок «Моршин» (1973), «Немирів» (1977), «Львівщина» (1982).

Подією в незалежній Україні стало академічне видання «Кобзаря» («веселка», 1998) з ілюстраціями Василя Касіяна і розповіддю про його Шевченкіану. Видавництво «Веселка» вперше в Україні випустило у світ «Буквар» Тараса Шевченка через 130 років після його створення. долі Шевченківського «Букваря» присвячено перше в Україні есе-дослідження Яреми Гояна «Воскресни, мамо!» (2006).

Літературно-публіцистична і мистецька творчість Яреми Гояна відзначена національною премією України імені Т. Шевченка (1993) за повість «Таємниця Лесикової скрипки» та іншими літературними преміями — імені Олени Пчілки, Марка Черемшини, Івана Огієнка, Ярослава Галана.

Своєрідними в українському книговиданні є публіцистичні есе Яреми Гояна у книгах «Воскреснемо!» («Веселка», 2000) та «Пророк» (2006), щедро ілюстровані унікальними творами графіки Василя Касіяна. Це книжки, що виросли з одного кореня роду, в якому є два Шевченківські лауреати: Ярема Гоян — племінник Василя Касіяна, тож у книжках поєднане письменницьке слово і живий графічний касіянівський штрих.

Указом Президента України Яремі Гояну присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» за вагомий особистий внесок у розвиток книговидання і поліграфії та з нагоди відзначення 1000-ліття літописання і книжкової справи в Україні.

Ярема Гоян є членом ради національної спілки письменників України, членом Центральної управи всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка. За підтримку та реалізацію національної ідеї, вагомий особистий внесок у розвиток українського книговидання, подвижницьку культурно-просвітницьку діяльність, громадську активність у справі утвердження й побудови української держави нагороджений дипломом Почесного члена товариства «Просвіта» і медаллю «Будівничий України».

Видавництво «Веселка», яке третє десятиліття очолює Ярема Гоян, у час нелегких економічних випробувань здійснюючи велику просвітницьку й благодійну роботу для дітей України, заснувало і випускає всеукраїнський літературно-мистецький журнал «Веселочка».

Письменник і громадський діяч Ярема Гоян щоденною працею і вболіванням за долю України й українського народу підтверджує заповітне слово «Воскреснемо!».

1999 року вчена рада Української академії друкарства присвоїла Яремі Гояну звання «Почесний доктор» за видатні заслуги в галузі видавничої справи та культури.