mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні790
mod_vvisit_counterВчора880
mod_vvisit_counterЗа тиждень790
mod_vvisit_counterМинулого тижня5762
mod_vvisit_counterЦього місяця24189
mod_vvisit_counterМинулого місяця26055
mod_vvisit_counterВсі дні1125922

Он-лайн: 19
Сьогодні: лист. 30, 2015

Вистава "Мати-наймичка"

Вистава "Мати-наймичка"

“…Прости мене, мій синочку! Я... я твоя мати…”
Саме ці рядки є одними з ключових у поемі Тараса Шевченка «Наймичка». Весь трагізм і переживання цієї драми зуміли показати на сцені студенти УАД у виставі «Мати-наймичка». Дійство було присвячене 197-ій річниці від дня народження Кобзаря.

Одним із найзворушливіших образів у Шевченковій творчості, зокрема у великій книзі «Кобзар», є образ матері. Не можна оминути ті зворушливі слова, якими наш безсмертний Шевченко ушанував матір, просту селянську жінку, яка своєю щирою ласкою злагоджувала страждання дітей, що росли серед неволі й злиднів. Шевченко, який сам пережив драму самотності і відчай сироти, як ніхто інший зміг передати це у своїх творах. І, звичайно, одним із найяскравіших образів був образ матері в поемі «Наймичка». Сам він у дитинстві зазнав тільки дрібку того щастя, доки жива була його мати і своєю ласкою гріла і тішила малого хлопчика.

Мабуть, Тарасова любов до власної неньки і пустила глибокі корені пошани та любові до материнських змарнілих рук, зболеного серця, відданої душі. Шевченкові жінки-матері є багатостраждальними, вимушеними коритися невільничій несправедливості і разом з тим плекати щастя материнства, викохуючи своїх дітей задля того важкого життя. Такою є і Ганна з поеми «Наймичка». До того ж материнському образу в «Наймичці» було додано ще більше трагізму, оскільки Ганна згідно з жорстокими законами того світу змушена соромитись свого материнства. Але водночас Шевченко підніс у поемі образ жінки-матері на найвищий рівень чистоти, глибини й вірності почуттів, возвеличив моральну красу і незрівнянну силу материнства, цілісного і божественного за своєю суттю. Таким чином з одного боку такий кришталево чистий світлий образ Ганни-матері, а з іншого – такий жорсткий трагізм її жіночої долі...
Поема, присвячена материнству, поема, сповнена глибоких і сильних почуттів, складних до акторського відтворення переживань, врешті поема великого Кобзаря, яку не можна читати і грати абияк...
...Профком студентів УАД на чолі з Любов’ю Любомирівною Тупичак ще за два місяці перед Шевченковими днями почав готуватися до постановки вистави. Ідей, задумок було чимало, але щоб їх усі реалізувати, довелося неабияк попрацювати. Може, і не все вдалося б, якби не організаційні зусилля голови профкому, з допомогою яких було зібрано чудовий, сповнений енергії, творчого запалу, колектив. Автором сценарію вистави стала голова студентської ради ФЕОКС студентка 3 курсу Наталя Шегда, яка поєднала свої сценаристські здібності ще й із акторськими, зігравши роль Долі. Подбали профкомівці і про декорації, з якими їм допомогли добротвірський Народний дім та кафедра українознавства академії, відповідне вбрання. Завдяки цьому вдалося відтворити атмосферу давніх часів, надати сцені реальності.
Врешті після останніх сповнених хвилювання репетицій настала відповідальна мить, і після вступного слова завідувача кафедри українознавства Миколи Васильовича Старовойта піднялася завіса.
Зал, сповнений доброзичливих і зацікавлених глядачів, із відкритістю, довірою і готовністю до співчуття сприйняв акторів. І надалі з кожною хвилиною зростало зацікавлення грою, розвитком сюжету, і відчувалася особлива співучасть залу зі сценою. Дуже допомагав сприйняттю вистави музичний супровід, який у поєднанні з декораціями, костюмами акторів та іншими атрибутами переносив публіку в епоху XIX століття. Під час вистави, у перервах між діями не раз лунали оплески, навіть овації, схвальні вигуки у бік акторів, яких підтримували їх друзі та викладачі. Причому, треба сказати, що немало із присутніх мають уже немалий життєвий досвід і приклади до порівняння. Був серед вдячної публіки і ректор академії Б.В. Дурняк.
Особливим у виставі став момент, коли до глядачів зі сцени зійшла Доля і подарувала їм свій рушник. У другій дії емоційне напруження не спадало, а під час фінальної сцени, коли Ганна помирає, у декого навіть з’явилися сльози на очах. Таку вдалу акторську гру не можна не відзначити, а разом з тим і треба віддати належне таланту режисера-постановника. Власне, подяки вартують усі, хто брав участь у підготовці та реалізації цього дійства.
По закінченні вистави ще довго не спадало піднесення, яке продовжувалося у спілкуванні акторів із глядачами, товариському обміні думками, оцінками, подяками, обіймами і, звичайно, спільними фотосесіями «для історії».
Підсумовуючи, хочеться сказати, що свято, безумовно, вдалося. Саме такі події потрібні для гуртування студентів з викладачами, що зміцнює їхні стосунки, підвищує рівень довіри і взаємозбагачення.
Профком студентів та студентська рада ФЕОКС обіцяють, що такі свята обов’язково ще будуть відбуватися. Вже у травні можна буде побачити нову виставу, приурочену до Дня матері. Дуже важливо, що студенти самі беруться до написання сценарію, зорієнтовані на творчу роботу і духовний розвиток. Безперечно, такі заходи важливі для іміджу академії та підтверджують її всеукраїнський та міжнародний статус.

Автор сценарію: Наталя Шегда
Звукорежисер: Роман Григорович Сторонський
Режисер-постановник: Любов Любомирівна Тупичак
Ролі виконували: ТрохимОлег Шийка, НастяТетяна Кожокарь, ГаляНіна Білаш, ПетроОлег Акерман, КатеринаМарія Ільницька, МарічкаМарія Карапата, ІванБогдан Дешевий, СусідСтепан Дзидз, СусідкаКатерина Леня, НаймичкаОксана Фінів, МаркоВолодимир Щербачук, ДоляНаталя Шегда.
Відеооператори: Володимир Зеліско, Ігор Кобрин

Подяка:
Ректору Української академії Друкарства п. Дурняку Богдану Васильовичу
Профкому студентів Української Академії Друкарства
Студентському клубу Української Академії Друкарства
Студентській раді ФЕОКС
Кафедрі українознавства та Народному Дому м. Добротвір

Фоторепортаж з вистави "Мати наймичка"

 

Новини

створено: 2015-11-26 16:31:43
Поліграфія і видавнича справа
ПОЛІГРАФІЯ І ВИДАВНИЧА СПРАВА науково-технічний збірник Української академії ...

створено: 2015-11-26 09:01:21
Велопарковка на території головного корпусу УАД
Велопарковка на території головного корпусу УАД. Спостереження та опитування підказують ...

створено: 2015-11-20 12:05:50
Оголошується конкурс
Українська академія друкарства оголошує конкурс на заміщення посад професорсько-викладацького ...